środa, 1 września 2010

KATOWICKIE CENTRUM BIZNESU


Chyba każdy kto mieszka w Katowicach widział niedokończoną budowę biurowca przy Superjednostce. Katowickie Centrum Biznesu, taki obiekt miał powstać do 2000 roku, mamy II połowę 2010 i nic się nie zmieniło. Czas na budowie się zatrzymał.
W 2006 roku pojawiła się nadzieja, austriacka firma  Starbag miała dokończyć budowę inwestycji. Tak się jednak nie stało. Firma pozbyła się "budynku" i sprawa znowu ucichła.
Głośniej zrobiło się w połowie 2007 roku. Wtedy irlandzka spółka Eurocape zaprezentowała koncepcie przebudowy niedoszłego KCB wraz z otaczającą go działką. Początkowo zapowiadano hotel w obecnym obiekcie oraz 26 piętrowy apartamentowiec. Budowa miała trwać 2 lata, czyli inwestycja powinna zostać oddana w 2009 roku.
Minęły 2 lata, jest rok 2009 i dalej nic. Eurocape doszło do wnioski iż w Katowicach nie opłaca się budować apartamentowca ze względu na brak popytu na tego typu mieszkania. Z tego co wiem zdecydowano się na dwa hotele, jeden w KCB ,a drugi w wieżowcu. Pojawiły się także ciekawe wizualizacje. Jeszcze ciekawsze jest to iż Eurocape zaprezentował też koncepcję zagospodarowania placu przed wieżowcami Stalexportu.
Ale jak można się domyśleć nic nie powstało. I nic nie zapowiadało się do tego by przeszło 10 letni szkielet zniknął z centrum miasta.
Kilka dni temu (29 sierpnia 2010) Gazeta Wyborcza opublikowała (któryś z kolei) artykuł o KCB. Okazuję się iż budynek został kupiony przez właściciela katowickiego Separatora (ci którzy nie wiedzą jest to budynek w centrum Katowic ,Al. Korfantego 2). Z "budowy" wywieziono około 100 ciężarówek śmieci, a teren został ogrodzony nowym płotem. Nowy właściciel chce dokończyć budowę, termin rozpoczęcia to wiosna 2011. Budynek ma pełnić funkcję biurową tak jak to miało być na początku. Biura mają być klasy A lub B+. Budowa ma potrwać kilka miesięcy. Biuro architektoniczne Arkat ma dokończyć prace nad projektem elewacji i wnętrzem biurowca. Może tym razem się uda i po 10 latach w centrum Katowic będziemy mieli nowoczesne, a co najważniejsze dokończone Katowickie Centrum Biznesu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz