piątek, 3 września 2010

PROJEKT : KATOWICE - Jupiter Plaza

Witam, dziś pierwsza część z co tygodniowego cyku "PROJEKT : KATOWICE" ,który jest poświęcony niezrealizowanym ,przełożonym bądź planowanym inwestycjom.

W 2007 roku w mediach pojawiły się informacje o nowej inwestycji NFI Jupiter. Firma zapowiadała iż wybuduje 11-piętrowy apartamentowiec i 17 piętrowy biurowiec. Parę dni później w internecie pojawiły się pierwsze wizualizacje budynku Jupitera przy ulicy Sokolskiej. Miał to być kompleks mieszkaniowo - biurowy. Obiekt wysoki na 11 pięter (ok. 54m.)
Jeszcze w tym samym roku Jupiter poinformował nas o pewnych zmianach związanych z inwestycją. Budynek przy Sokolskiej miał mieć nie 11, a 27 kondygnacji naziemnych i 4 podziemne. Miał to być drugi wieżowiec w Katowicach wybudowany w XXI wieku. Jupiter Plaza to 4,5 tys. mkw powierzchni biurowej i aż 250 apartamentów (powierzchnia apartamentu to średnio 100 mkw). Budowa miała rozpocząć się w 2008 roku i potrwać 2 lata.
W 2008 roku pojawił się pierwszy problem. Jest nim lotnisko Katowice - Muchowiec które jest zbyt blisko centrum miasta, przez co budowa wieżowców w mieście jest jeszcze trudniejsza. Po pewnym czasie powstał odpowiedni dokument, który pozwalał na budowę wysokościowców w mieście.
NFI Jupiter czekał w tej chwili na uprawomocnienie pozwolenia na budowę , przez co powstał roczny poślizg , w tym momencie budynek miał powstać na przełomie 2010/2011.
W 2009 roku odbył się przetarg na generalnego wykonawce budowy, a także rozpoczęły się negocjacje z bankami w sprawie uzyskania kredytu na budowę. Wg zapewnień dewelopera budowa miała się rozpocząć mimo kryzysu gospodarczego, co jednak nie nastąpiło.
W połowie 2009 roku pojawiły się informacje iż NFI Jupiter wraz z dwoma innymi spółkami zostały sprzedane ,przez co inwestycja w Katowicach pozostała na papierze. Czy nowy właściciel spółki powróci do projektu, tego nikt nie wie.
MIAŁO BYĆ
Jupiter Plaza
110 metrów
33 piętra
250 apartamentów
4,5 tys mkw powierzchni biurowej

JEST :
ogrodzony parking na żwirowym podłożu

3 komentarze:

 1. no i dobrze ze nie powstał.. projekt nie wygląda źle.. wygląda najgooorzej. takich budynkow się nawet w beirucie nie stawia..
  dlaczego katowice muszą być takie ohydne?.. echhh...

  OdpowiedzUsuń
 2. z boku nie jest zly, ale z przodu za szeroki

  OdpowiedzUsuń
 3. z boku wyglada dobrze, ale z przodu za szeroki

  OdpowiedzUsuń