poniedziałek, 13 września 2010

MUZEUM ŚLĄSKIE - NOWA SIEDZIBA

Na przełom 2010 i 2011 zaplanowano rozpoczęcie budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obiekt powstanie na terenie byłej kopalni Katowice. Projekt zakłada wybudowanie całkiem nowego obiektu na terenie kopalni Katowice, ale i zaadaptowanie zabytkowych szybów "Warszawa" i "Bartosz".
30 października 2006 roku ogłoszono konkurs na koncepcie architektoniczna nowego Muzeum Śląskiego i zagospodarowanie części terenu byłej kopalni "Katowice". Pół roku później poznaliśmy zwycięski projekt, który wyszedł z austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H. Projekt jest dość nie typowy ,gdyż całe muzeum znajdzie się pod ziemią. Na powierzchni znajdą się jedynie szklane prostopadłościany, który mają doświetlić podziemne kondygnacje muzeum.
Nowe Muzeum Śląskie to 2 podziemne kondygnacje o łącznej powierzchni wystawienniczej wynoszącej ponad 6 tys. mkw. Na jednym z poziomów zaprezentowane m.in. malarstwo polskie od 1800 do 1945 roku, malarstwo po 1945 roku, a także plastyka nieprofesjonalna, tu też znajdzie się foyer oraz kasy.

Drugi poziom zarezerwowano dla historii Śląska, śląskiej sztuki sakralnej, Centrum Scenografii Polskiej, ekspozycje czasowe oraz foyer ekspozycji czasowej. Foyer znajdzie się także na poziomie 0. Na powierzchni powstanie 3-kondygnacyjny budynek administracyjny.
 Koszt nowego Muzeum Śląskiego to ok. 240 mln. złotych, z czego 85% to wkład Unii Europejskiej. Budowa ma się zakończyć w 2012 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz