wtorek, 14 września 2010

NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA

To będzie największa sala koncertowa w Polsce. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach doczeka się nowej siedziby. Budynek wart ok. 250 mln złotych powstanie na terenie dawnej kopalni Katowice, czyli tuż obok przyszłej siedziby Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Połowę kosztów biorą na siebie Katowice. Budowa sali ma rozpocząć się w przyszłym roku, a pierwszy koncert będziemy mogli usłyszeć w 2013 roku. Obecnie trwają badanie w Aleksandrowie Łódzkim na makiecie sali w skali 1:10. W badaniach bierze udział japońska firma Nagata Acoustik, która współpracowała przy budowie m.in. Walt Disney Concert Hall w Los Angeles.
Główna sala będzie wyjątkowa gdyż pomieści 1800 melomanów. Scena o powierzchni 250 mkw. da możliwość swobodnej pracy 120-osobowej orkiestrze oraz 100-osobowego chóru. Sala została zaprojektowana wg schematu "schoe-box" ,czyli "pudełko w  pudełku". Na prosty język oznacza to iż będzie ona wydzielona od pozostałej części budynku.
Siedziba NOSPR pomieści także jeszcze jedną mniejszą sale ,która pomieści 310 osób i estradę dla 20-osobowej orkiestry i 20-osobowego chóru.
W obiekcie będzie także taras widokowy z którego będzie można podziwiać Spodek i centrum Katowic, restauracja w atrium, klub jazzowy, sklep z wydawnictwami muzycznymi i sala zabaw muzycznych. Zapewne inspiracją dla architekta był katowicki Nikiszowiec i charakterystyczne dla niego czerwone ramy okien ,które to zostały wykorzystane przy projektowaniu elewacji zewnętrznej obiektu.
Podczas konkursu architektonicznego na projekt nowej siedziby NOSPR brały udział liczne biura architektoniczne z kraju i zagranicy. Poniżej prezentuje projekty które przegrały w konkursie.

BIURO FISZER ATELIER

BIURO FREDERIC SCHWARTZ ARCHITECTS (USA)
BIURO JOJKO NAWROCKI ARCHITEKCI
BIURO MAREK RYTYCH


 BIURO TERRY PAWSON (WIELKA BRYTANIA)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz