poniedziałek, 20 maja 2013

JAKIE SĄ KATOWICE ?Szukając w internecie opinii na temat Katowic najczęściej możemy się spotkać z taką, która opisuje Katowice jako brudne ,szare miasto z kopalnią na pierwszym miejscu. Czy jest to opinia słuszna i przede wszystkim mająca swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości ?
Przyjrzymy się najpierw kopalnią. W Katowicach były, są i jeszcze przez jakiś czas na pewno będą.  Na chwilę obecną w mieście działają trzy kopalnie - KWK Wujek (ok. 6km od ronda), KWK Wieczorek (ok. 7km od ronda) oraz KWK Murcki-Staszic (rejon Staszic ok. 6km / rejon Murcki ok. 14km). Najbliżej centrum miasta można znaleźć jeszcze dwa nieczynne szyby kopalniane, z których jeden służy jako logo dla Silesia City Center ,a drugi będzie pełniło funkcje wieży widokowej na terenie nowego Muzeum Śląskiego. Tak więc to prawda, w Katowicach są kopalnie, ale czy na pierwszym miejscu ? Jeśli staniemy na środku katowickiego ronda to na pierwszy plan rzuci nam się na pewno Spodek, jako nieodłączny element miasta, Rondo Sztuki, aleja Wojciecha Korfantego,  pomnik Powstańców Śląskich, wieżowiec Altus ,nową siedzibę NOSPR i w oddali już nie szyb kopalniany, a wieże widokową Muzeum Śląskiego (zachęcam do skorzystania z Google Street View).
Tak więc z czystym sumieniem mogę napisać - w Katowicach są kopalnie, ale na drugim planie.
Dalej, czy Katowice są brudne i szare? Może zacznijmy od tego, jak w ogóle określić stopień zabrudzenia miasta - wiem, w Katowicach jest 10 i pół papierka na metr kwadratowy, w Krakowie 8,7 ,a w Warszawie 7,0 - bzdura. Takie czegoś nie można określić. Można jedynie przejść się po mieście i samemu wizualnie to ocenić ,z tym że obecnie w Katowicach może być z tym mały problem ze względu na liczne przebudowy i remonty ,które aktualnie prowadzone są w całym mieście. Na chwilę obecną trudno jest nie natknąć się na choćby najmniejszą przebudowe ,a będzie tego jeszcze więcej (m.in. przebudowa ul. Kościuszki, budowa biurowca LcCorp). Czy do zabrudzenie miasta można dołączyć zanieczyszczenie powietrza, myślę że tak. Faktem jest że w Katowicach powietrze jest bardzo zanieczyszczone, ale czy ktokolwiek z Was wiedział ,że w Krakowie jest jeszcze gorzej.
W Krakowie zawartość pyłu zawieszonego w skali rocznej wynosi ok. 64 μg/m3, a w Katowicach 42 μg/m3. Jest to o ok. 35% mniej , mało - raczej nie.
Dla mnie Katowice są nowoczesnym miastem, które równocześnie pamiętają o swojej historii. Miastem ,w którym organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i sportowe również na skalę światową. Miastem zielonym - tak zielonym, 40% powierzchni miasta stanowią lasy. Miastem z bogatą infrastrukturą drogową i licznymi szkołami wyższymi.
Ale przede wszystkim Katowice są miastem w centrum przemian, miastem które za kilka lat będzie wyglądało całkiem inaczej.

A jaka jest Wasza opinia o Katowicach ? Czekam na komentarze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz