środa, 18 stycznia 2012

ROZPOCZĘCIE PRAC NAD PRZEBUDOWĄ CENTRUM


Dziś podpisano umowę z wykonawcą pierwszego etapu przebudowy centrum Katowic z polsko - hiszpańskim konsorcjum NDI SA i Construcciones Y Promociones Building Bilbao Sociedad Anonima. Etap ten obejmuje modernizację infrastruktury tramwajowej.
NDI SA wybudowało w Katowicach biurowiec Chorzowska 50 oraz siedzibę ING Banku Śląskiego.
Prace nad torowiskiem mają rozpocząć się już w przyszłym miesiącu i potrwają ok. 12 miesięcy.
Roboty będą wykonywane etapami. Remont obejmie przeniesienie odcinka Rynek - Dworcowa na ulicę św. Jana, przez co z ul. Pocztowej całkowicie znikną tramwaje. Tory na rynku zostaną przesunięte bliżej Zenitu przez co płyta rynku się zwiększy. Przystanek Katowice Rynek przesunięty zostanie w stronę Ronda i będzie usytuowany na wysokości pierwszej kamienicy na Al. Korfantego. Zlikwidowany zostanie zjazd tramwajowy z ul. Warszawskiej do Al. Korfantego i zastąpiony on będzie zakrętem z ul. Warszawskiej na św. Jana. 
Przebudowa obejmie także torowisko na Al. Korfantego między Rondem a Rynkiem, Na czas tych prac tramwaje będą jeździły wahadłowo jednym torem.
Jak deklaruje KZK GOP ruch tramwajowy między rynkiem a pętlą w Brynowie będzie przez cały okres robót zachowany. Przerwy w kursowaniu tramwajów mają występować czasowo, wówczas związek uruchomi autobusową komunikację zastępczą.


Koszt realizacji pierwszego etapu, to ponad 28 mln zł. Dopiero pod koniec pierwszego kwartału tego roku zostanie ogłoszony przetarg na drugi etap przebudowy, który zakłada przebudowę jezdni i pierzei Korfantego, a także infrastruktury podziemnej alei.
Nadal brakuje projektu zagospodarowania przestrzeni publicznych na samym rynku i placach, które powstaną m.in. przed Teatrem Śląskim, czy między Skarbkiem a bankiem ING. Na tę część przebudowy - projekt zagospodarowania przestrzeni publicznych na rynku - urzędnicy rozpisali międzynarodowy konkurs architektoniczny, rozstrzygnięcie ma nastąpić w czerwcu tego roku.
Podzielona na etapy przebudowa Śródmieścia ma potrwać do 2015 r. i kosztować w sumie ok. 288 mln zł.
(źródło : Dzienni Zachodni)

1 komentarz:

  1. Poszerza się przestrzeń na Rynku kosztem mieszkańców Superjednostki, gdzie tuż obok tego bloku będzie ulica łącząca ul. Chorzowską z ul. Skargi.

    OdpowiedzUsuń