piątek, 31 sierpnia 2012

"KOCHAM KATOWICE" - WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE CZ.2Jak co roku harcerze z całej Polski przyjeżdżają do Katowic, żeby uczcić rocznicę wybuchu II wojny światowej i wydarzeń, które rozegrały się wtedy w mieście. We wtorek 4 września (godz. 12:00) pod wieżą spadochronową w Parku Kościuszki katowickie drużyny staną do uroczystego apelu. W to samo miejsce, ale w niedzielę 9 września harcerze zapraszają wszystkich na rodzinny piknik. O godz. 12 zaparkują tam pojazdy wojskowe, a o godz. 15 odbędzie się inscenizacja walk o wieżę. Najmłodsi będą mogli pobawić się klockami Lego i poszaleć w małpim gaju. Na wszystkich będzie czekać gorąca grochówka. 

Dożynki katowickie, czyli miejskie święto zbiorów odbędzie się w tym roku w jednej z najbardziej zielonych dzielnic Katowic – w Kostuchnie. W niedzielę 2 września o godz. 13 jej ulicami przejdzie barwny korowód, którego celem będzie kościół. Po Mszy Świętej wszelkim tradycjom dożynkowym stanie się zadość za sprawą zespołu Podlesianki. Po nich na scenie wystąpi jeszcze orkiestra dęta KWK Murcki oraz chór Słowiczek, a potem jeden z zespołów zaproszonych na Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Gwiazdą wieczoru będzie muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca – zespół Trebunie Tutki (godz. 19.30). 

Katowice to miasto, w którym działa imponująca liczba organizacji pozarządowych. Pomagają potrzebującym, ożywiają kulturę i życie sportowe w mieście, dbają o przyrodę albo dziedzictwo architektoniczne. Dowiedzcie się, jak wiele dobrego robią dla Katowic i jego mieszkańców w sobotę 15 września podczas III Katowickich Dni Organizacji Pozarządowych. Organizacje zaprezentują się wtedy podczas rodzinnego pikniku z atrakcjami w Dolinie Trzech Stawów (początek o godz. 14). 

A już od 3 września w chatkach ustawionych na ul. Staromiejskiej powspominamy wakacyjne smaki znad morza lub gór, bo swoje stoiska promocyjne będą tam miały gospodarze z gminy Stężyca na Kaszubach i beskidzkiego Koniakowa. Podczas serii pokazów odżyją dawne tradycje, m.in. tłoczenia oleju, dłubania ciosem czy czerpania papieru. Jarmark potrwa do 11 września.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza