czwartek, 30 sierpnia 2012

"KOCHAM KATOWICE" - WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE CZ.1

"Kocham Katowice" to nie tylko koncerty ,którymi uczcimy 147. Urodziny Katowic, to także szereg różnych imprez towarzyszących.
Jedną z nich jest "Rajd Katowicki". Po raz pierwszy w historii ulice Katowic staną się trasą profesjonalnych wyścigów samochodowych. Do tej pory w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska kierowcy ścigali się po ulicach Czechowic-Dziedzic czy Będzina. Teraz trzy Odcinki Specjalne rozegrają się w sercu Górnego Śląska. Najbardziej widowiskowo zapowiada się wyścig trasą biegnącą przez ul. Francuską aż po Dolinę Trzech Stawów. Bo choć zawodnicy rywalizujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska nie jeżdżą autami, jakimi dysponują zawodnicy klasy World Rally Championship, to nie brakuje im ich umiejętności i determinacji. Podrasowane renault, citroeny, fiaty czy hondy także zapewniają wyjątkowe widowisko. Początek rajdu w niedzielę 9 września o godz. 11. Zawodnicy wystartują spod Ośrodka Ruchu Drogowego. Meta 6 godzin później na ul. Mariackiej. 


Wcześniej ,bo 1 września od godzin 15:00 spotkamy się ulicy Mariackiej by posłuchać i poczytać 15 bestsellerów! Na ulicy Mariackiej grały już niezliczone zespoły, rozgrywały się zawody sportowe czy gry miejskie, a nawet powstawały instalacje artystyczne. Ale jeszcze nigdy Mariacka nie zamieniła się wielką czytelnię. Za sprawą akcji Mariacka Czyta przez całą sobotę 1 września znani ludzie (m.in. Magdalena Piekorz, Henryk Talar czy Robert Konieczny) będą nam czytać swoje ulubione lektury. W sumie 15 pisarzy, dziennikarzy, aktorów czy polityków przeczyta fragmenty 15 bestsellerów w 15 restauracjach, pubach i klubach na ul. Mariackiej. Wielkie czytanie rozpocznie się o godz. 15. Finał o godz. 19.30 w klubie Katofonia, gdzie ostatnie wiersze Wisławy Szymborskiej usłyszymy w interpretacji Małgorzaty Szejnert, prezydenta Piotra Uszoka, Wojciecha Kuczoka i Krzysztofa Siwczyka. 


A między 7 a 9 września nikt nie wyjdzie ze Spodka bez książki za sprawą organizowanych tam II Targów Książki w Katowicach. Kilkadziesiąt wydawnictw, które zaproponują gościom targów książki na każdą kieszeń. W Spodku spotkamy się także z pisarzami. Działać będzie osobny Salon Muzeów i Salon Bibliotek, a także po raz pierwszy strefa designu i rękodzieła powstałego z myślą o molach książkowych. 


 

1 komentarz:

  1. Koncert Tres B w podcieniach GCK - miodzio :)
    Aż poderwać się chciało i uściskać chłopaków i przepiękną niewiastę o aksamitnym głosie.

    Kocham Katowice !

    OdpowiedzUsuń