czwartek, 26 sierpnia 2010

DWORZEC PKP i GALERIA KATOWICKA

Nowy dworzec kolejowy w Katowicach to już nie będzie tylko dworzec. To będzie cały kompleks handlowo - usługowo - biurowy. To będzie całkowicie nowa jakość w samym centrum Katowic. Za realizacje projektu odpowiada hiszpańska firma Neinver. Podczas przebudowy zostanie odtworzona hala główna dworca (która zostanie zburzona ze względu na jej stan), zostanie wybudowana Galeria Katowicka a także biurowiec klasy A. PKP odpowiada za przebudowę małej hali dworcowej zlokalizowanej od strony ul. Andrzeja, modernizacje tuneli i peronów. Aby to wszystko powstało obecna ulica Dworcowa i dworzec autobusowy ,który zajmuje pl. Szewczyka "zniknie" po ziemią. Dworzec autobusowy zostanie przekształcony pod jedną długą wyspę przystankową, natomiast dworzec z funkcją postojową powstanie na działce przy ul. Sądowej.
Jak wskazują pokazują nam wizualizację hala dworcowa z poczekalnią będzie znajdowała się na obecnym poziomie 0 (tam gdzie jest Apteka Główna i kasy biletowe). Bardzo widowiskowe ma być wejście główne do hali gdyż, obecne kielichy które zostaną odtworzone będą wyeksponowane na całej wysokości, tak więc będzie ciekawie.

Poczekalnia w hali dworca z jednej strony będzie połączona z tunelami do peronów, natomiast z drugiej powstanie tak zwana "Aleja Mody", dzięki której będzie możliwość bezpośredniego wejścia do Galerii Katowickiej bez wychodzenia z budynku (tak jak to jest w przypadku Galerii Krakowskiej i dworca).
Nad peronami powstanie jeden potężny dach ,który kształtem ma być dopasowany do Galerii. Do każdego peronu ponownie dojedziemy schodami ruchomymi (które w porównaniu z obecnymi będą działały) ,a także winda co z pewnością ułatwi osobom niepełnosprawnym, ale i nie tylko dojście do swojego pociągu.
Najbardziej widowiskową częścią tej inwestycji ma być budynek Galerii Katowickiej. Obiekt handlowy ma mieć 4 kondygnacje (-1,0,1,2). Na najniższym poziomie ulokowane zostaną sklepy z największymi powierzchniami (supermarket Stokrotka i RTV EURO AGD). Na poziomie 2 powstanie tak zwany "Food court" ,czyli miejsce w którym znajdować się będą liczne restauracje, kafejki i fast food'y ( takie coś znajduje się w Silesia City Center ). Ciekawe kafejki mają być także na poziomie 0, gdzie na zewnątrz budynku będą mogły powstać ogródki ,co sprawi wrażenie deptaku. Sam budynek Galerii Katowickiej będzie dość interesujący, w dzień ma być widoczny jaka płaska, szklana tafla, natomiast nocą ona "ożyje", stanie się przezroczysta. Za wystrój wnętrz odpowiada śląskie biuro architektoniczne Medusa Group.
Firma Neinver zdradziła nam kilka firm, których sklepy powstaną w GK, są to :
- Stokrotka
- RTV euro AGD
- Super-Pharm
- Duka
- Play
- Bijou Brigitte
- Parfois
- Gatta
- Kazar
- Sephora
- Calzedonia
- Intimissimi
- Orange
- Ecco
Jest to tylko część z ponad 250 sklepów które powstaną w całym kompleksie.
Więcej najemców i nowe wizualizacje ujrzą światło dzienne w październiku.
Termin oddania inwestycji do użytku : 2012
 Więcej informacji na temat inwestycji na stronie : http://projektkatowice.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz