piątek, 6 maja 2016

NOC W MUZEUM ŚLĄSKIMNocne zwiedzanie to już żelazny punkt programu Muzeum Śląskiego, które w tym roku zaprasza 14 maja do odwiedzenia wystaw i wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych spotkaniach. Wszystkich amatorów nocnych przygód zapraszamy do spędzenia niezapomnianych chwil w siedzibach Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1 oraz al. W. Korfantego 3. 


Już od godziny 18.00 siedziba przy al. W. Korfantego 3 zmieni się w miejsce seansów z demonicznym przewodnikiem „Strzygi czyhają o ćmoku”, podczas których wejdziemy w sam środek śląskiej baśni.  Spragnionych wiedzy o przodkach zainteresuje spotkanie z Damianem Jureczko i Mirosławem Mitrengą, członkami Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego Silius Radicum, a pasjonatów fotografii seans w zabytkowym fotoplastykonie „Krajobraz dźwiękowy miasta” i towarzysząca mu prelekcja. Dawkę tematów industrialnych zapewni ekspozycja „Przemysł śląski w produkcji zbrojeniowej XIX i XX wieku”.

Do zwiedzania siedziby przy ul. T. Dobrowolskiego Muzeum Śląskie zaprasza od godziny 14.00. Tylko w ten wieczór będziemy mogli posłuchać śląskich baśni, stworzyć dzieło zainspirowane pracami mistrzów prezentowanych na wystawie „Z głębi. Artyści Muzeum Śląskiemu”, a także zagrać w grę na ekspozycji „Laboratorium przestrzeni teatralnych”. Na miłośników archeologii i etnologii czekać będą prezentacje przygotowane przez pracowników Muzeum. Będzie również możliwość zwiedzenia Pracowni Konserwacji. Muzeum Śląskie zaprasza też na kiermasz swoich wydawnictw – katalogów wystaw, monografii oraz książek poświęconych różnym dziedzinom sztuki, archeologii, etnografii, historii Śląska – w promocyjnych cenach.

Wieczorna impreza jest wyjątkową okazją do obejrzenia maszyny parowej z 1890 roku w maszynowni szybu „Bartosz” oraz ekspozycji przemysłu śląskiego w warsztacie mechanicznym i kuźni, której towarzyszyć będzie pokaz renowacji przedmiotów z metalu i rodzinne budowanie z klocków modeli armaty 8,8 cm FLAK. Poszukujących niezapomnianych widoków zachęcamy do wjazdu na wieżę szybu „Warszawa”, która będzie czynna w tym dniu aż do godziny 24.00. Dodatkową porcję wrażeń zagwarantuje wystawa-spektakl „Przedmioty, które zmienią świat” tworzona na żywo przy udziale publiczności oraz rodzinne śpiewanie z zespołem Grzegorz Płonka Trio. Na zakończenie imprezy od godz. 22.00 do 24.00 prezentowany będzie film „Brzdąc” Charliego Chaplina z muzyką na żywo zespołu Pasimito.

Dla dzieci

Dla najmłodszych gości w siedzibie muzeum przy al. W. Korfantego grupa Lufcik na Korbkę specjalne przygotowała miniatury teatralne „Zakręceni w czasie. Straszków szpacyry, łopowieści, bojki, bery” oparte na motywach śląskich berów, bojek i opowieści. Chętnych prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod numerem telefonu 32 213 08 70. Nie lada gratką będą także zajęcia „Futurystyczny

desing” oraz warsztaty plastyczne poświęcone książce wczoraj i dziś organizowane w Bibliotece Muzeum Śląskiego w siedzibie przy ul. T. Dobrowolskiego.

Nowe wystawy

Wszyscy, bez względu na wiek, mają szansę zobaczyć wystawę plakatów „Anatomia czasu. Wczoraj – dziś – jutro”, na której zobaczymy dzieła operujące odmienną kolorystyką, znakiem, metaforą, aluzją czy celnym komentarzem powstałe w latach 60.–80. XX wieku –  okresie rozkwitu sztuki plakatu. Na ekspozycji zachęcającej do formułowania własnych skojarzeń, słownych układanek, do dobrej wspólnej zabawy, zobaczymy dzieła m.in. Wojciecha Fangora, Jakuba Erola, Eryka Lipińskiego, Jana Młodożeńca, Roman Cieślewicza i innych. W przestrzeni Galerii sztuki polskiej zostaną udostępnione prezentacje multimedialne „Zaginione, odzyskane i pozyskane obrazy ze zbiorów Muzeum Śląskiego” oraz „Rzeźba – nowoczesność antykiem pisana”.

Atrakcją specjalną będzie szansa na zdobycie biletu za symboliczną złotówkę na wystawy stałe i czasowe Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystarczy tylko skorzystać z oferty muzeów, odwiedzić wszystkie ich siedziby i zdobyć na ulotce z Nocy Muzeów cztery różne pieczątki. Aby umożliwić skorzystanie z oferty obu zaprzyjaźnionych instytucji i zdobyć wszystkie pieczątki, pomiędzy Muzeum Górnośląskim w Bytomiu a Muzeum Śląskim w Katowicach zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa. Szczegółowy rozkład jazdy oraz zasady gry znajdują się na stronie internetowej. Zapraszamy do zabawy!


W trakcie imprezy odbędzie się również  inauguracja ogólnopolskiej społecznej akcji „Małe Wielkie Historie” – zbierania pamiątek historycznych dla Muzeum Historii Polski. Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów – najrozmaitszych obiektów o wartościach historycznych i patriotycznych. Szczególne znaczenie mają dla nas przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Czekamy na różne, także osobiste pamiątki. Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek zapraszamy 14 maja w godzinach 18.00–24.00 do Muzeum Śląskiego albo prosimy o kontakt pod numerem telefonu: (22) 211 90 29 lub e-mailem: pamiatki@muzhp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz