wtorek, 23 lutego 2016

METAMORFOZA WIEŻY MUZEUM ŚLĄSKIEGO


Jest postawna – ma wysokość ok. 40 m i wagę 100 ton – i robi wrażenie na wszystkich zwiedzających. Wieża wyciągowa dawnej kopalni Katowice, świadek przeobrażenia postindustrialnego terenu w Strefę Kultury, powstawania w tym miejscu nowej siedziby Muzeum Śląskiego, otwarcia dla publiczności terenu parkowego, a nawet oświadczyn, już niedługo sama ulegnie metamorfozie.


Wieża wyciągowa szybu Warszawa II, wyprodukowana na początku lat dwudziestych, jest pozostałością po jednym z najstarszych szybów kopalni. Zachowana w oryginalnym stanie, bez poważnych przekształceń, stanowi świadectwo rozwiązań technologicznych z lat 20. XX w. W ramach projektu budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach została zaadaptowana na wieżę widokową – m.in. wzmocnione zostały fundamenty, dobudowano windę panoramiczną, zabezpieczono podesty i balustrady schodowe oraz wykonano jej oświetlenie. Prace nie ingerowały jednak w zabytkową konstrukcję wieży.

Obecnie najbardziej rozpoznawalny symbol Muzeum Śląskiego, który towarzyszył w przeszłości transmisjom z Telewizji Katowice, kojarzony dziś z nowym odczytaniem dziedzictwa przemysłowego, jest jednocześnie charakterystycznym punktem na mapie regionu, a także atrakcją turystyczną. Wieża, wciąż budząca wiele wspomnień górników pracujących w zamkniętej w 1999 r. kopalni Katowice, również obecnie wywołuje tak pozytywne emocje, że podczas ubiegłorocznego festiwalu Tauron Nowa Muzyka odbyły się na niej oświadczyny.

Dzięki otrzymanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji, w najbliższych dniach zakończony zostanie montaż paneli zabezpieczających na pomostach pełniących również funkcję informacyjną i promocyjną. Górna platforma wieży uzyska zadaszenie, które nawiąże do jej pierwotnego wyglądu. W ramach przyznanej dotacji opracowana została również kompleksowa dokumentacja prac restauracyjnych wieży, które pozwolą na utrzymanie trwałości konstrukcji przez nawet 50 lat. Aby rozkoszować się metamorfozą wieży, musimy jednak trochę poczekać – ze względu na warunki atmosferyczne wieża widokowa jest wyłączona z użytku do sezonu wiosennego.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza