sobota, 29 czerwca 2013

CNTI NA UKOŃCZENIU
W katowickiej dzielnicy Zawodzie na ukończeniu są prace związane z budową Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Obiekt zlokalizowany jest przy ulicy Bagiennej na terenie głównego kampusu.
Budynek o powierzchni całkowitej przekraczającej 7 800 mkw. ma być przeznaczony głównie na cele dydaktyczno-naukowe uczelni. Dodatkowo, działalność Centrum ma pomóc wzmacniać współpracę z sektorem biznesowym w zakresie kreowania i zastosowania ICT (Information and Communication Technology). Więcej na temat Centrum na stronie www.cnti.ue.katowice.plWIZUALIZACJE
piątek, 28 czerwca 2013

ROZBIÓRKA SUPERSAMURozpoczęły się pierwsze prace związane z rozebraniem obecnej hali Supersamu. Prace prowadzone są przez firmę SFW Warwas z Żor. Po zakończeniu rozbiórki rozpoczną się prace budowlane nowego Supersamu, które potrwają do 2015 roku. Z oryginalnej konstrukcji hali zachowane zostaną cztery stalowe przęsła ,które będą stanowiły element dekoracji nowej galerii handlowej.
Zdjęcia znajdziecie na : www.katowicethecity.com

czwartek, 27 czerwca 2013

GALERIA KATOWICKA - ELEWACJA

Powoli kończą się prace związane z montowanie elewacji Galerii Katowickiej. Całość w nocy ma być podświetlana, a co jakiś czas przeprowadzane są testy iluminacji.  Wnętrze Galerii Katowickiej zaczyna coraz bardziej nabierać kształtów galerii handlowej. Na pasażach pojawiły się pierwsze witryny  sklepowe. To one, a dokładnie to, co się na nich znajdzie, będzie głównym źródłem koloru na pasażu galerii. Kolorystyka wnętrza obiektu zaprojektowana przez pracownię Medusa Group została bowiem ograniczona do bieli i czerni.
Prawie wszystkie witryny będą miały 3 metry wysokości. Wyjątek stanowią witryny pomiędzy kielichami, które w najwyższym punkcie osiągają nawet 7 metrów. Łącznie wszystkie witryny będą miały 2,3 km długości.
Obecnie trwa również montaż balustrad. Z racji tego, że Galeria Katowicka będzie miała łącznie aż 7 kondygnacji, balustrady to istotny element wystroju. Galeryjne balustrady wykonane są z wysokiej jakości szkła wykończonego estetyczną metalową poręczą. Montowane są wzdłuż pasaży i na klatkach schodowych. Łączna długość zamontowanych balustrad przekroczy 2 000 m.
RUSZA PRZEBUDOWA SUPERSAMU


W sierpniu br. ma rozpocząć się od dawna zapowiadana przebudowa katowickiego Supersamu. Generalnym wykonawcą został Hochtief Polska. Obecnie trwają prace projektowe. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na wrzesień 2015.
W nowej galerii znajdzie się m.in. 100 sklepów i restauracji, klub fitness oraz kino. Nowy budynek będzie liczył 5 kondygnacji z czego 2 znajda się pod ziemią. Poziomy 0 i +1 zajmą sklepy i punkty usługowe, poziom +2 zarezerwowano dla kina , punktów gastronomicznych i rekreacyjnych. Dach wraz z kondygnacjami +3 i +4 zajmą parkingi.
W głównej części centrum handlowego zostaną zachowane cztery stalowe przęsła oryginalnej, spawanej konstrukcji przedwojennego  Supersamu. Nad całością otwartej przestrzeni zaprojektowano świetlik, nawiązujący w kształcie do historycznej hali.

wtorek, 25 czerwca 2013

GISZOWIEC - MIASTO OGRÓD

W latach 1906 - 1910 specjalnie dla robotników zakładów należących do koncernu "Giesches Erbert" powstała kolonia górnicza Giszowiec zaprojektowana przez Georga i Emilla Zillmannów. Podczas budowy osady projektanci kierowali się ideą miasta ogrodu ,którego centralnym punktem jest Plac pod Lipami. Na terenie Giszowca zlokalizowane były budynki łaźni, pralni, magla, nadleśnictwa, jadłodajnia, kantyna, 8 pieców chlebowych, trzy duże szkoły powszechne, sklepy, gospoda, a nawet fabryka lodu. Niestety w latach 70. XX wieku prawie 2/3 osady została wyburzona. Zachowała się część osiedla ze zróżnicowanymi architektonicznie domami mieszkalnymi, a także dawna karczma, miasteczko amerykańskie (tzw. Domy z Montany), nadleśnictwo, szkoły i sklepy.


poniedziałek, 24 czerwca 2013

"DOMY Z MONTANY"


W 1926 roku ,kiedy to spółka Giesche S.A. została przejęta przez amerykańską korporacje Silesian - Amercian Corporation na Giszowiec sprowadzono dziewięć rodzin z amerykańskiego stanu Montana. Specjalnie dla nich w leśnej części Giszowca postawiono zespół sześciu willi, które utworzyły tzw. Kolonię Amerykańską. Tuż obok kompleksu znajduję się także zabytkowa wieża ciśnień.


wtorek, 4 czerwca 2013

IBM W KATOWICACH


Firma IBM poinformowała dzisiaj o kolejnym etapie rozwoju swojej działalności w Polsce i wyborze Katowic jako lokalizacji swojego nowego Centrum Dostarczania Usług (z ang. Delivery Center).
IBM będzie również pracować z lokalnymi instytucjami edukacyjnymi nad wspieraniem rozwoju talentów i profesjonalnych kompetencji. IBM będzie współpracować z Politechniką Śląską, Uniwersytetem Śląskim (UŚ), Uniwersytetem Ekonomicznym (UE) i Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową (GWSH) w ramach programu praktyk studenckich, stwarzając studentom możliwość zdobywania doświadczenia w obszarze najbardziej zaawansowanych problemów informatycznych, w tym zajęć prowadzonych w środowisku wirtualnym, tj. w modelu chmury obliczeniowej (z ang. cloud computing). Aby wzbogacić program nauczania i przygotowania studentów do możliwości zatrudnienia oferowanych przez branżę IT, firma IBM będzie kontynuować współpracę ze śląskimi uczelniami, wspierając studentów w realizacji ich projektów rozwojowych oraz umożliwiając im dostęp do najbardziej innowacyjnych technologii. 
Nowe centrum IBM dołączy do sieci strategicznych ośrodków IBM (ang. delivery centres) świadczących szeroki zakres usług IT, w tym zarządzania systemami operacyjnymi serwerów, ochrony i bezpieczeństwa systemów, usług dla klientów końcowych, w tym utrzymania i monitorowania sprzętu IT oraz systemów oprogramowania.
Rozpoczęcie działalności operacyjnej Centrum planowane jest na sierpień 2013 roku.