piątek, 23 sierpnia 2013

ŁUKI Z SUPERSAMU W MUZEUM ŚLĄSKIM
Griffin Art Space, instytucja promująca i wspierająca sztukę, wzbogaci kolekcję Muzeum Śląskiego. Do jego zbiorów nieodpłatnie trafią dwa dźwigary z konstrukcji dawnej hali targowej w Katowicach. Będą widowiskowym świadectwem umiejętności śląskich inżynierów i techników dwudziestolecia międzywojennego.
Katowicki Supersam powstał w latach 30. XX wieku. Przez dziesięciolecia miejsce to było jednym z najważniejszych na handlowej mapie Górnego Śląska. Z czasem jednak stara hala w coraz mniejszym stopniu spełniała oczekiwania kupujących i sprzedających. Decyzja o stworzeniu przy
ul. ks. Piotra Skargi nowoczesnego obiektu handlowego była więc koniecznością. Nie oznacza to jednak, że po przedwojennej hali nie zostanie żaden ślad.
O ile z zewnątrz budynek nie prezentował się zbyt atrakcyjnie,
to najcenniejsze jego elementy kryły się we wnętrzu. Mowa o stalowych dźwigarach łukowych, na których opierała się jego konstrukcja.
Ich projektantem był prof. Stefan Bryła, a zastosowana technologia spawania była w owych czasach prawdziwą nowością. Chociaż dzisiaj nie jest już stosowana przy wznoszeniu obiektów kubaturowych, dźwigary pozostają cenną pamiątką po dawnym śląskim przemyśle. Nic więc dziwnego, że nie brakuje pomysłów na ich wykorzystanie. Cztery zostaną wyeksponowane w nowym Supersamie jako ukłon inwestora wobec historii tego miejsca. Po dwa kolejne zgłosiło się Muzeum Śląskie, dla którego zabytki techniki są niezwykle istotnym elementem zbiorów.
Wyprodukowane przez polski koncern Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych dźwigary to cenny zabytek z okresu intensywnej rywalizacji śląskiego przemysłu, rozdzielonego granicami państwowymi. Zamierzamy wykorzystać je do stworzenia dodatkowej instalacji plenerowej, dzięki czemu mają szansę na trwałe wpisać się w panoramę centrum Katowic. Nie wykluczamy także, że staną się kanwą do ekspozycji innych elementów kolekcji przemysłowej. Ostateczne decyzje zapadną po konsultacjach z autorami koncepcji architektonicznej Muzeum – mówi Piotr Sworzeń, kierownik Pracowni Konserwacji Metalu Muzeum Śląskiego.

Właścicielem Supersamu jest Griffin Group, która obok licznych projektów inwestycyjnych powołała też instytucję Griffin Art Space wspierającą kulturę i sztukę. Jej misją jest przede wszystkim promowanie twórczości artystycznej w przestrzeni publicznej. Przejawem jej aktywności była
np. wystawa RenomaWRO, zrealizowana we współpracy z Biennale WRO we wrocławskim Domu Handlowym Renoma, należącym do Griffin Group. Przez kilka tygodni odwiedziło ją kilkadziesiąt tysięcy osób.

Możemy i powinniśmy dbać o to, aby nowo powstające obiekty komercyjne były nie tylko funkcjonalne, ale by również architektonicznie wzbogacały nasze miasta. Ten cel przyświeca inwestycjom Griffin Group, czego najlepszym dowodem będzie nowy Supersam. Jednocześnie zmienia się charakter budynków handlowych. Te, które zlokalizowane są
w centrach miast, nie mogą ograniczać się wyłącznie do oferowania zakupów. Muszą aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności, reagować na jej potrzeby i inspirować nowe trendy. Mogą być doskonałym miejscem do obcowania z działalnością artystyczną, co udowadniają projekty wspierane lub inicjowane przez Griffin Art Space. Do tej pory instytucja ta koncentrowała się na sztuce nowoczesnej, jednak otwarta jest także na działania upamiętniające historię.

- Postęp nie odrzuca przeszłości i nie staje do niej w opozycji, lecz czerpie
z niej inspirację. Rozwój Katowic i całego Górnego Śląska nierozerwalnie związany jest z przemysłem, a wiele jego dawnych wytworów nie kojarzy się z masową produkcją XXI w., ale zachwyca artystycznym kunsztem wykonania. Jestem przekonany, że zarówno wyeksponowanie dźwigarów w nowym Supersamie, jak i umieszczenie ich w zbiorach Muzeum Śląskiego zostanie pozytywnie przyjęte przez mieszkańców regionu -
mówi Przemysław Krych, prezes Griffin Group i inicjator powstania Griffin Art Space - Będzie też symbolicznym podkreśleniem naszych ambicji, aby Supersam stał się nie tylko najlepszym centrum handlowym w Metropolii, ale także miejscem żyjącym kulturą i sztuką, przyciągającym osoby poszukujące bezpośredniego z nimi kontaktu.

Supersam stanie się gospodarzem działań artystycznych wspieranych przez Griffin Art Space zanim jeszcze jego mury wyłonią się z ziemi. Trwają już bowiem bardzo zaawansowane przygotowania do realizacji projektu, który będzie odwoływał się właśnie do lokalnej tożsamości.
O szczegółach organizatorzy poinformują już niebawem
.


(źródło: materiał prasowy inwestora) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz