poniedziałek, 1 października 2012

32. RAWA BLUES FESTIVAL - 6.10.2012


 Rawa Blues Festival to jeden z najstarszych festiwali bluesowych w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający sie "in-door" (pod dachem). Festiwal otrzymał w lutym 2012 roku nagrodę Keeping The Blues Alive, wyróżnienie mające na celu uhonorowanie osób i organizacji mającym istotny wpływ na propagowanie i promowanie muzyki bluesowej i jest przyznawane przez największe stowarzyszenie bluesowe na świecie, The Blues Foundation.


Rawa Blues Festival odbywa się co roku na początku października w Katowicach – 32. edycja już w sobotę, 6 października, oczywiście w Spodku. Zgodnie z zapowiedziami dyrektora Festiwalu, Irka Dudka, na tegorocznej Rawie pojawi się wyjątkowo mocny skład zespołów. Główną gwiazdą będzie pięciokrotny laureat nagrody Grammy, żywa legenda bluesa - Robert Cray z zespołem. Po raz pierwszy na Rawa Blues Festival wystąpi aż pięć wyśmienitych zespołów z USA. 

Robert Cray będzie główną gwiazdą tegorocznej Festiwalu. Amerykański gitarzysta i wokalista, pięciokrotny laureat nagrody Grammy, jest obecnie jednym z najbardziej uznanych muzyków bluesowych na świecie. Rok temu Cray został uhonorowany miejscem w Blues Hall Of Fame, panteonie sław, które wniosły znaczący wkład w rozwój bluesa na świecie. Na Rawie wystąpi wraz ze swoim zespołem – Robert Cray Band – w miesiąc po premierze najnowszego krążka “Nothin But Love”. Będzie to pierwszy i jedyny w trakcie europejskiej trasy występ Roberta Craya w Polsce.

Eric Sardinas & Big Motor – amerykański gitarzysta blues-rockowy, który już raz porwał publiczność na Rawie w 2009. Uczucie musiało być wzajemne, ponieważ muzyk zrezygnował z kilku koncertów w USA i rozpocznie wcześniej swoją europejską trasę koncertową właśnie w Katowicach.

Roomful of Blues – ośmioosobowy bluesowo-swingujący big band z Rhode Island, którego początki sięgają lat 60. Pięciokrotnie nominowani do Grammy, dwukrotnie uhonorowani przez międzynarodową ankietę krytyków magazynu Down Beat w kategorii Najlepszy Zespół Bluesowy.

The Reverend Peyton's Big Damn Band – trzyosobowy zespół z Indiany grający country bluesa. Nagrali siedem albumów, zostali wybrani najlepszym zespołem podczas Warped Tour 2010. W sierpniu wydali najnowszy album, są w niemal permanentnej trasie koncertowej. Ich oryginalne wideoklipy zdobywają niebywałą jak na bluesa popularność w YouTube.

Davina and The Vagabonds – zespół z Minneapolis z bardzo utalentowaną liderką, Daviną Sowers, wokalistką i pianistką. Zespół grający energetyczną i taneczną mieszankę bluesa, jazzu, roots i rocka.

Irek Dudek Big Band – kompozytor, wokalista i harmonijkarz, a przede wszystkim bluesman o wielu wcieleniach zagra na Rawie wraz ze swoim Big Bandem. Laureat Fryderyka 2011 zapowiada wielki zespół i przekrojowy repertuar.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz