wtorek, 5 lipca 2011

PLANY ŚLĄSKIEGO ZOO


W poniedziałek Jolanta Kopiec ,dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przedstawiła radnym województwa obecną sytuacje zoo oraz plan ,a właściwie plany rozwoju ogrodu. Plan numer jeden najprościej można nazwać "przetrwaniem" ,który obejmował by jedynie bieżącą konserwacje pawilonów i karmienie zwierząt. Według dyrektor tan plan mógłby doprowadzić do likwidacji ogrodu, a tego nikt nie chce.

Drugi plan zakłada zwiększenie nakładów z samorządu województwa m.in. na budowę nowych pawilonów dla zwierząt. Na ten cel potrzebne jest 35 mln złoty za które dyr. Kopiec chciała by wybudować nowy wybieg dla tygrysów amurskich oraz pawilon dla żyraf, w którym można by było odnowić hodowlę tych zwierząt. Przypomnę że ostatnia żyrafa padła w marcu tego roku, a jak powiedziała dyrektor wielu odwiedzającym ogród brakuje tego zwierzęcia. Kopiec poinformowała także że są prowadzone rozmowy w sprawie odnowienia hodowli, przez co żyrafy miały by powrócić w 2013 roku.
W ramach drugiego planu powstać by miała także nowa kwarantanna dla zwierząt, wybieg dla pelikanów i pingwinów oraz budowę stacji uzdatniania wody.
Trzeci ,a zarazem najdroższy plan za 70 mln złoty pozwolił by m.in. na zwiększenie ilości słoni w zoo, a także modernizację lub budowę całkiem nowego pawilonu dla tych zwierząt. Można by było także dokończyć remont muru okalającego ogród, 5 km ścieżek oraz zbudować pawilon dla małp człekokształtnych.
Dyrektor Kopiec mówiła radnym także o bieżących remontach w zoo m.in. o ukończonej modernizacji egzotarium i pawilonu niedźwiedzi. Powstała nowa przygotowalnia pasz, odnowiona została pordzewiała do niedawna i zamknięta brama główna.Modernizacje przeszło także akwarium ,a na ukończeniu jest pawilon dla antylop którego otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku, na ten cel potrzebne jest jeszcze 600 tys. złoty ,które sejmik województwa już zdecydował się przekazać.

Jednym z głównych celów jakie postawiła sobie dyrektor jest zwiększenie frekwencji. Kopiec chciała by aby Śląskie zoo było trzecim pod względem ilości odwiedzających. W 1970 roku zoo odwiedziło ponad 750 tys. osób, w 2009 nieco ponad 350 tys. O ilości odwiedzających zoo w roku ubiegłym dyrektor nie wspomniała, tłumacząc się że był on wyjątkowo trudny ze względu na sytuacje meteorologiczną. Jedyne co dowiedzieliśmy się o roku 2010 ,to że dochód z biletów wyniósł 2,7 mln złotych, wydatki natomiast wynosiły 12 mln złotych.
W zoo obecnie przebywa 2615 zwierząt, a plan zakłada także zwiększenie tej ilości tak by znaleźć się na piątym miejscu w Polsce.
(źródło : PAP)

2 komentarze:

  1. Oby ZOO otrzymało chociaż pieniądze na ten drugi wariant. Szkoda tracić tak niezwykły obiekt. Ta Dyrektorka ma wiele ciekawych pomysł które zrealizowała i masę planów na przyszłość. Ta osoba idealnie się nadaje na to stanowisko. Popieram Panią Kopiec tym bardziej że co roku chodzę do zoo i co roku widzę zmiany bardzo pozytywne!

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo pozytywnie a ta słoniarnia wybudować nową a z obecnej słoniarni zrobić hipopotamiarnium

    OdpowiedzUsuń