piątek, 27 sierpnia 2010

SUPERSAM - PRZEBUDOWA

Tak ma wyglądać po przebudowie centrum handlowe Supersam w Katowicach (wizualizacja z 12.2009). Supersam jest dziennie odwiedzany przez setki ludzi, robią tu zakupy lub spotykają się ze znajomymi ,albo czekają na autobus. Hala centrum ma być całkowicie zmieniona. Z oryginalnego budynku maja pozostać tylko 3 łuki (początkowo miały być tylko jeden) które podtrzymują dach obiektu.

W nowym Supersamie ma być 90 sklepów i 400 miejsc parkingowych. Hala targowa uzyska status galerii handlowej poprzez dobudowę pięter (ma być ich 3) . Komunikacja miejska spod Supersamu nie zniknie, tak więc dalej będzie to ważne centrum przesiadkowe. Koszt inwestycji wg projektu z grudnia 2009 ma wynieść 80 milionów euro.
Według pierwszego założenia inwestycja ma rozpocząć się w przyszłym roku i zakończy się pod koniec 2012 roku. Miejmy nadzieję że Centrum Development Investment ,właściciel Supersamu nie zrezygnował z realizacji przedsięwzięcia.

czwartek, 26 sierpnia 2010

SILESIA CITY CENTER - ROZBUDOWA

Silesia City Center, największe centrum handlowe w regionie, 250 sklepów, TESCO, Saturn, 13-salowe Cinema City i wiele więcej, a będzie jeszcze więcej.
SCC postanawia być numer 1 w regionie. Centrum powiększy się o 20 tys. metrów kwadratowych, czyli powstanie dodatkowo 60 sklepów co da nam łącznie 310 sklepów w całym kompleksie. Za projekt odpowiada te same biuro co projektowała obecne SCC. Co ciekawe liczba miejsc parkingowych się nie zmniejszy, a wręcz przeciwnie ,przybędzie ich, łącznie po dobudowie będzie ich 3500. Część z nich powstanie na dachu nowego budynku.
Jak wskazują nam wizualizacje do nowej części SCC będziemy mogli wejść 3 alejkami, Aleją Katowicką (główna aleja przy której znajduje się m.in. Burberry, Ecco czy Tru Trussardi), Aleją Gliwicką ( przy której znajdują się m.in. Mango, Ryłko, Duka), a także przez Plac Rozrywki na pierwszym piętrze. Nowa część będzie miała 2 poziomy handlowe.
Podczas konferencji prasowej nie podano żadnych nowych najemców, wiadomo jedynie iż 60% nowej powierzchni jest wynajęte, wśród nich mają być marki które nie tylko na Śląsku nie są dostępne ,ale i w Polsce. Możemy więc się spodziewać najlepszych światowych marek.
Koszt inwestycji to 50 mln euro. Prace nad rozbudową już się rozpoczęły i potrwają rok. Przez cały okres budowy wszystkie wejścia do centrum mają być czynne.
 Prezentacja wideo nowej Silesia City Center można znaleźć w podanym link:
http://www.youtube.com/watch?v=g0iAEsGDv6s&feature=player_embedded#!
 

Termin oddania inwestycji do użytku : JESIEŃ 2011

DWORZEC PKP i GALERIA KATOWICKA

Nowy dworzec kolejowy w Katowicach to już nie będzie tylko dworzec. To będzie cały kompleks handlowo - usługowo - biurowy. To będzie całkowicie nowa jakość w samym centrum Katowic. Za realizacje projektu odpowiada hiszpańska firma Neinver. Podczas przebudowy zostanie odtworzona hala główna dworca (która zostanie zburzona ze względu na jej stan), zostanie wybudowana Galeria Katowicka a także biurowiec klasy A. PKP odpowiada za przebudowę małej hali dworcowej zlokalizowanej od strony ul. Andrzeja, modernizacje tuneli i peronów. Aby to wszystko powstało obecna ulica Dworcowa i dworzec autobusowy ,który zajmuje pl. Szewczyka "zniknie" po ziemią. Dworzec autobusowy zostanie przekształcony pod jedną długą wyspę przystankową, natomiast dworzec z funkcją postojową powstanie na działce przy ul. Sądowej.
Jak wskazują pokazują nam wizualizację hala dworcowa z poczekalnią będzie znajdowała się na obecnym poziomie 0 (tam gdzie jest Apteka Główna i kasy biletowe). Bardzo widowiskowe ma być wejście główne do hali gdyż, obecne kielichy które zostaną odtworzone będą wyeksponowane na całej wysokości, tak więc będzie ciekawie.

Poczekalnia w hali dworca z jednej strony będzie połączona z tunelami do peronów, natomiast z drugiej powstanie tak zwana "Aleja Mody", dzięki której będzie możliwość bezpośredniego wejścia do Galerii Katowickiej bez wychodzenia z budynku (tak jak to jest w przypadku Galerii Krakowskiej i dworca).
Nad peronami powstanie jeden potężny dach ,który kształtem ma być dopasowany do Galerii. Do każdego peronu ponownie dojedziemy schodami ruchomymi (które w porównaniu z obecnymi będą działały) ,a także winda co z pewnością ułatwi osobom niepełnosprawnym, ale i nie tylko dojście do swojego pociągu.
Najbardziej widowiskową częścią tej inwestycji ma być budynek Galerii Katowickiej. Obiekt handlowy ma mieć 4 kondygnacje (-1,0,1,2). Na najniższym poziomie ulokowane zostaną sklepy z największymi powierzchniami (supermarket Stokrotka i RTV EURO AGD). Na poziomie 2 powstanie tak zwany "Food court" ,czyli miejsce w którym znajdować się będą liczne restauracje, kafejki i fast food'y ( takie coś znajduje się w Silesia City Center ). Ciekawe kafejki mają być także na poziomie 0, gdzie na zewnątrz budynku będą mogły powstać ogródki ,co sprawi wrażenie deptaku. Sam budynek Galerii Katowickiej będzie dość interesujący, w dzień ma być widoczny jaka płaska, szklana tafla, natomiast nocą ona "ożyje", stanie się przezroczysta. Za wystrój wnętrz odpowiada śląskie biuro architektoniczne Medusa Group.
Firma Neinver zdradziła nam kilka firm, których sklepy powstaną w GK, są to :
- Stokrotka
- RTV euro AGD
- Super-Pharm
- Duka
- Play
- Bijou Brigitte
- Parfois
- Gatta
- Kazar
- Sephora
- Calzedonia
- Intimissimi
- Orange
- Ecco
Jest to tylko część z ponad 250 sklepów które powstaną w całym kompleksie.
Więcej najemców i nowe wizualizacje ujrzą światło dzienne w październiku.
Termin oddania inwestycji do użytku : 2012
 Więcej informacji na temat inwestycji na stronie : http://projektkatowice.com/

WITAM

Część,
witam was na moim nowym blogu który jak sam tytuł wskazuje będzie poświęcony nowym inwestycjom.
Chce Wam w jak najlepszy sposób je zaprezentować. Na blogu będą pojawiały się różne wizualizacje,
najważniejsze informacje i to co chyba jest najważniejsze - termin oddania do użytku.
Jednym z głównych wątków będzie przebudowa katowickiego dworca kolejowego wraz z otoczeniem.
Mam nadzieję że blog przypadnie Wam do gustu i będzie często go odwiedzać.
Miłego czytania :)